Co znamená registr úvěrů?

Rate this post

Žádali-li jste někdy o úvěr, nejspíš jste se s tímto názvem už setkali. Jestliže si nejste zcela jisti, co konkrétně registr úvěrů představuje, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Ve zkratce – jedná se o databázi, kde jsou vedeni všichni klienti, kteří čerpali někdy úvěr. Registr úvěrů představuje vodítko především pro bankovní instituce. Prostřednictvím registru tak zjistí požadované informace o žadateli i jeho platební historii. Takto si platební morálku klienta mohou zjistit nejen banky, ale i nebankovní sektory.

Co znamená registr úvěrů

Informace o klientovi se různí. Mohou být kladné i záporné. Negativní se ukládají pouze v případech, kdy mají klienti špatnou platební morálku a problémy se splácením svých závazků. S nárůstem obliby půjček a hypoték, roste i počet tzv. „neplatičů“. Právě z tohoto důvodu banky bedlivě zkoumají historii svých klientů a třídí pravděpodobné problémové klienty.

BRKI – bankovní registr

Vyhodnotí-li banka na základě získaných informací z registru úvěru klienta jako nespolehlivého, neposkytne mu úvěr. Poskytovatel úvěrů si v registru vyhledá identifikační údaje o žadateli i jeho bonitě. Registr takto slouží, jako rozcestník k posuzování jednotlivých žádostí. K tomuto úkonu není zapotřebí váš souhlas. Registry úvěru mohou být bankovní, ale také nebankovní. I mnohé nebankovní společnosti si chtějí potencionálního klienta prověřit. K bankovním se řadí například Bankovní registr klientských informací (BRKI), který spravuje společnost Czech Banking Credit Bureau. Jsou zde evidovány fyzické osoby podle rodného čísla a právnické podle IČ. Váš prohřešek se vymaže z registru až za čtyři roky po splácení dluhu.

NRKI – nebankovní registr

Z řad nebankovních registrů sem patří – nebankovní registr klientských informací (NRKI) V České republice jej spravuje společnost Leasing and Loan Credit Bureau. Skládá se z nebankovních společností, jež poskytují finanční služby podobné úvěrům. Pro ně jsou rovněž důležité informace o platební morálce žadatele. Jedná se hlavně o splátkové a leasingové společnosti. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že zde ke zpracování vašich osobních údajů potřebují váš souhlas.

registr

SOLUS

Výše už jsme nakousli negativní a pozitivní informace o žadatelích. K negativním registrům patří SOLUS – sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům. Obsahuje pouze záporné informace s nejširším rozsahem. Kromě bankovní historie, leasingových a splátkových společností ukládá prohřešky, které se týkají služeb za energie a telekomunikací. SOLUS ke zpracování osobních údajů potřebuje váš písemný souhlas. I po zaplacení veškerých závazků, je veden záznam po dobu tří let.

 

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA