5 tipů, jak si vybrat nejlevnější půjčku

5/5 - (1 vote)

Ze všech stran se valí reklamy na nejlepší, nejvýhodnější a nejlevnější půjčky. Nejlepší však může být pouze jedna. Která to je? Těžko říct. Trh s půjčkami je rozmanitý i poté, co tisíce nebankovních úvěrových společností musely ukončit činnost. Zorientovat se v nabídce půjček je však stále těžké.
Girl with brown wallet full of money

Od uvedení nového zákona o spotřebitelském úvěru uplynulo teprve pár měsíců. Nové podmínky splnilo jen pár desítek společností, které také zažádaly Českou národní banku o licenci. Co se stálo se zbývajícími desítkami tisíc nebankovních společností? Vždyť ještě v listopadu loňského roku bylo evidováno přes 50 tisíc společností nabízející různé úvěrové produkty. S největší pravděpodobností ukončily činnost nebo půjčky nabízí dál, avšak ilegálně. Při výběru půjčky se vám budou hodit tipy pro lepší orientaci.

Tip první: Výše splátky ani úrokové sazby není známkou výhodnosti půjčky

Až uslyšíte věty typu “Nejnižší měsíční splátka na trhu” nebo “Půjčka s nejvýhodnější úrokovou sazbou”, zacpěte si uši a zachovejte si chladnou hlavu. Jakkoliv zní reklama lákavě, je to stále jen reklama. Jejím cílem je nalákat důvěřivé zákazníky do svých osidel, držet a nepustit.

Chcete-li najít opravdu nejlevnější půjčku, sledujte jiná kriteria. Tím nejdůležitějším je RPSN zahrnující v sobě veškeré náklady včetně úrokové sazby a souvisejících poplatků. Čím nižší RPSN je, tím je půjčka výhodnější a levnější. Před podpisem smlouvy si proto na stránkách Úspory.cz proveďte rychlé porovnání půjček. Najdete zde nabídku na půjčky, které zle získat online a dozvíte se, jaké půjčky jsou vám aktuálně k dispozici. Smlouvu však ještě nepodepisujte.

Tip druhý: Pozor na drahé upomínky

Nový zákon omezil výší sankcí, které si poskytovatelé půjček mohou naúčtovat za pozdní splátky či nesplácenou půjčky. Rovněž omezil poplatek za mimořádnou splátku či předčasné splácení půjčky. Správně bychom se měli radovat, že z nás nemohou tahat peníze donekonečna. Jenomže ono to není tak jednoduché.

Zákon nestanovuje maximální cenu za upomínku ani jejich počet. A tak si poskytovatelé mohou zasílat libovolný počet upomínek a za nemalé poplatky. Stačí uhradit půjčku o pár dní později a už ze schránky vybíráte upomínku na uhrazení pravidelné měsíční splátky.

Tip třetí: Využijte zákonnou lhůtu na rozmyšlenou

Dle zákona o spotřebitelském úvěru máte lhůtu v délce 14 dní. Během této doby se můžete rozhodnout, zda nabídku na půjčku přijmete či nikoliv. Po tuto dobu nesmí poskytovatel půjčky změnit původní parametry nabídky.

Tip čtvrtý: Nebojte se nebankovních půjček

V roce 2016 uložila Česká obchodní inspekce nebankovním poskytovatelům půjček 47 pokut ve výši 5,5 milionů korun nejčastěji za nepravdivé informace o půjčce. Po uvedení nového zákona tisíce nebankovních společností ukončilo činnost a ty zbylé nově spadají pod přísnější kontrolu České národní banky stejně jako tradiční bankovní domy. Nebankovní půjčky jsou stále bezpečnější a srovnatelnější s bankovními půjčkami.

Tip pátý: Pozor na černý trh

Jak již bylo řečeno, ještě před pár měsíci půjčky nabízelo přes 50 tisíc společností. Nelze očekávat, že by všechny ukončily svou činnost. Hodně z nich půjčky poskytuje nadále mimo regulovaný trh. Seznam licencovaných úvěrových společností najdete na stránkách České národní banky. Těm, které na tomto seznamu nenajdete, se raději vyhněte obloukem. V jejich nabídce na nejlevnější půjčku rozhodně nenarazíte.

5/5 - (1 vote)

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA