Důchodové pojištění nebo penzijní připojištění?

5/5 - (2 votes)

Mnoho lidí si plete důchodové pojištění a penzijní připojištění, případně mají za to, že jde o jeden a tentýž produkt. Což ovšem není pravda. Oba produkty sice slouží ke spoření finančních prostředků a zajištění stáří, ale rozdíly zde existují.

Důchodové pojištění

Rozdíl především spočívá v tom, že jeden produkt je určen pouze ke spoření, zatímco druhý zároveň zahrnuje i pojištění. Samotný název však sám o sobě příliš nevypovídá, proto si oba produkty přiblížíme v dnešním článku.

Důchodové pojištění nám mimo spořící složky zajišťuje i pojištění formou životního kapitálového nebo investičního pojištění. Standardně se sjednává pojištění pro případ dožití a smrti. Tento typ pojištění poskytují běžné komerční pojišťovny a jedná se o běžný produkt životního pojištění.

Penzijní připojištění je produkt určen pouze ke spoření a upravuje jej zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Rozdíly nalezneme nejen v samotných produktech, ale i subjektech, které je poskytují. Penzijní připojištění je spravováno penzijními fondy, jež podléhají přísné legislativě.

penzijní připojištění

Který produkt zvolit?

Přemýšlíte-li, který z těchto produktů je pro vás ideální, záleží čistě na vašem rozhodnutí. Čím dříve si nějaký pořídíte – tím lépe. Logicky za delší čas ušetříte mnohem více peněz. Oba spořící produkty jsou něčím zajímavé a záleží, zda chcete čistě spořit nebo zajistit sebe a svou rodinu, proti případným rizikům. Pokud zvolíte pojištění i spoření, jde část peněz na pojištění a zbytek se spoří.

Rozdíl nalezneme ještě v kapitálovém a investičním životním pojištění. Investiční je dynamičtější, více našetříte, ale trochu riskujete. Kapitálové životní pojištění je vhodné pro konzervativní klienty. Obou produktů se týká i daňové zvýhodnění, po splnění určitých podmínek. Rovněž způsob uzavírání smluv se navzájem liší. Penzijní připojištění můžete mít pouze jedno od 18 let. Důchodové pojištění není omezeno počtem smluv.

5/5 - (2 votes)

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA