Důchodové pojištění nebo penzijní připojištění?

Mnoho lidí si plete důchodové pojištění a penzijní připojištění, případně mají za to, že jde o jeden a tentýž produkt. Což ovšem není pravda. Oba produkty sice slouží ke spoření finančních prostředků a zajištění stáří, ale rozdíly zde existují.

Důchodové pojištění

Rozdíl především spočívá v tom, že jeden produkt je určen pouze ke spoření, zatímco druhý zároveň zahrnuje i pojištění. Samotný název však sám o sobě příliš nevypovídá, proto si oba produkty přiblížíme v dnešním článku.

Důchodové pojištění nám mimo spořící složky zajišťuje i pojištění formou životního kapitálového nebo investičního pojištění. Standardně se sjednává pojištění pro případ dožití a smrti. Tento typ pojištění poskytují běžné komerční pojišťovny a jedná se o běžný produkt životního pojištění.

Penzijní připojištění je produkt určen pouze ke spoření a upravuje jej zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem. Rozdíly nalezneme nejen v samotných produktech, ale i subjektech, které je poskytují. Penzijní připojištění je spravováno penzijními fondy, jež podléhají přísné legislativě.

penzijní připojištění

Který produkt zvolit?

Přemýšlíte-li, který z těchto produktů je pro vás ideální, záleží čistě na vašem rozhodnutí. Čím dříve si nějaký pořídíte – tím lépe. Logicky za delší čas ušetříte mnohem více peněz. Oba spořící produkty jsou něčím zajímavé a záleží, zda chcete čistě spořit nebo zajistit sebe a svou rodinu, proti případným rizikům. Pokud zvolíte pojištění i spoření, jde část peněz na pojištění a zbytek se spoří.

Rozdíl nalezneme ještě v kapitálovém a investičním životním pojištění. Investiční je dynamičtější, více našetříte, ale trochu riskujete. Kapitálové životní pojištění je vhodné pro konzervativní klienty. Obou produktů se týká i daňové zvýhodnění, po splnění určitých podmínek. Rovněž způsob uzavírání smluv se navzájem liší. Penzijní připojištění můžete mít pouze jedno od 18 let. Důchodové pojištění není omezeno počtem smluv.

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA