Kurz zlata vyrostl nad své 6-leté maximum

Rate this post

Cena zlata v pondělí vyrostla na nové 6-leté maxima na londýnské burze poté, co fond s americkým zlatem vykázal nejrychlejší 1-denní růst za uplynulých více než 10 let.

Americký prezident Trump mezitím uvedl, že je připraven uvalit na Írán „významné“ sankce, protože existují obavy, že poruší svou vlastní dohodu o omezení jaderného výzkumu. Mezitím Čína varovala, že požaduje „rovnou konverzaci“, pokud se má Trump setkat s prezidentem Xi na summitu G20 v japonské Ósace na příští víkend.

Kurz zlata mezitím stoupl o dalších 0,8 %. V pondělí zlato dosáhlo hranici $1 410 za unci na asijském i londýnském trhu, čímž se jeho cena dostala až na 6-leté maximum.

Co na to říká americký dolar?

Americký dolar mezitím zažil největší týdenní pokles za 4 měsíce, kdy americká centrální banka FED (Federální rezervní systém) signalizovala vyhlídku na snižování úrokových sazeb.

Daří se i ETF fondům

V pátek se největší zlatý fond ETF na světě – SPDR Gold Trust (NYSEArca: GLD) – zvýšil o 4,6%, když poptávka investorů zvýšila počet vydaných akcií.

Nejsilnější procentní růst od dne, kdy ministerstvo financí USA zachránilo věřitele pojišťovacího giganta AIG v září 2008, si v pátečním přírůstku vyžádal nejsilnější příliv zlatých prutů na podporu hodnoty akcií GLD od února 2009, a to až v objemu 34,9 tun.

To ponechalo GLD na své nejvyšší hodnotě od února tohoto roku při celkových zásobách méně než 800 tun. Ve skutečnosti byl GLD jediným zlatým fondem v New Yorku, který v pátek rostl.

Společně to limitovalo velikost zásob top 3 severoamerických zlatých fondů na 1 137 tun, což je jejich nejvyšší hodnota od ledna tohoto roku. Je to však o 1/3 nižší v porovnání s rekordní hodnotou z prosince 2012.

Jak nárůst ceny zlata vnímají investoři

Údaje amerického regulátora CFTC mezitím uvedli, že čistá spekulativní pozice zajišťovacích fondů a jiných finančníků v kontraktech se zlatými deriváty Comex vzrostla o více než jednu pětinu.

Nárůst, který trval čtyři týdny měl za následek, že čisté spekulace s kontrakty futures a opcemi se rovnaly pomyslné pozici 590 tun zlata. Tato hodnota je nejvyšší od února 2018.

Kombinace čistých pozic Comex futures a zlatých ETF toků ukazuje neuvěřitelnou 84% korelaci s cenou dolarového zlata, říká multi-asset manažer Charlie Morris z miliardového domu Atlantic House.

Investoři by měli vzít na vědomí, píše Morris ve svém nejnovějším Atlas Pulse newsletteru, že tato situace má za následek, že každý milion uncí zlata, které investoři nakoupí, přidává přibližně 6,50 dolarů na ceně zlata.

Pokud chcete, aby se zlato dostalo na úroveň 1 500 dolarů, pak musíte přilákat dalších 466 tun na trh. Je to možné? Samozřejmě, že ano. Množství investorů vnímá zlato jako skvělou investici.

Další novinky spojené se zlatem

Pátý největší stát v nakupování zlata na světě – Turecko, mezitím zaznamenalo místní ceny zlata na 10-měsíčních maximech poté, co oponenti prezidenta Recep Tayyip Erdoğana získali kontrolu nad Istanbulem v opětovných volbách na jaře tohoto roku, čímž dvojnásobně porazili jeho stranu AKP.

Cena stříbra mezitím stoupla jen o 0,2 % na úroveň $ 15,38 za unci, což pomohlo poměru zlata a stříbra k novému 26-letému maximu nad hranici 91.

Cena platiny také vzrostla, ale zaostávala v prudkém nárůstu hodnoty zlata, když se obchodovala na úrovni o 0,6% vyšší – $815 za unci.

Zdroj: bullionvault.com

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA