Jak investovat do zlata?

Rate this post
Photo Credit: BullionVault via Compfight cc

Photo Credit: BullionVault via Compfight cc

Zlato je z historického hlediska tradiční a investory oblíbenou komoditou. Existuje i velké množství způsobů, jak do zlata investovat. Některé z těchto způsobů jsou dostupné i drobnějším investorům. Jak a kde můžeme do zlata investovat?

Hlavní otázkou je, zdali je vhodné v současnosti zlato nakupovat a investovat do něj, či nikoli. V nedávné době klesla cena zlata z 1900 USD za unci zlata na přibližných 1300 USD. Klesající cena zlata vyvolává větší zájem o investování do něj a je způsobena větším zájmem o rizikové investice akciových trhů. Relativní klid uplynulých dvou let nevyvolává zájem o bezpečné investování.

Jak do zlata investovat?

Při investování do zlata má člověk dvě základní možnosti, jak se k investování postavit. První možnost je představována investováním do cenných papírů (například koupí akcií společností těžících zlato) nebo nákupem fyzického zlata. Rozdílné způsoby investování jsou vhodné pro různé strategie a různé investory. Otázkou je, zdali chcete investovat krátkodobě či dlouhodobě, spekulací na růst či pokles, atd.

Co se investování do fyzického zlata týče, neměla by být motivována krátkodobou spekulací na růst/pokles, a to z důvodu vysokých transakčních nákladů a nízké likviditě v rozdílu s cennými papíry.

Fyzické zlato

Do fyzického zlata byste měli investovat, sledujete-li cíle, jako jsou uchování hodnoty majetku, dlouhodobé zhodnocení vkladu či diverzifikace portfolia. Horizont investování by měl přesáhnout nejméně 5 let.

Investiční zlato

Další možností je investování do zlata ve formě slitků, ve tvaru cihly s vlastním číslem a označením výrobce, hmotnosti a ryzosti, připojen by měl být certifikát pravosti. Výhodou investičního zlata je osvobození od placení DPH.

Cena zlata

Cenu zlata ovlivňuje mnoho faktorů, například kurz USD, inflace, nabídka a poptávka po zlatě, nejistota na finančních trzích a také akce centrálních bank, které používají zlato jako peněžní rezervu.

Kde investovat?

Vyberete-li si možnost investování do fyzického zlata, pak jedinou možností, pokud již zlato nevlastníte nebo jste jej nezdědili, nakoupit zlato od prodejců. Zvolíte-li investiční zlato ve slitích, pak kupujte zlato jen od certifikovaných prodejců, kteří vám dodají certifikát pravosti. Investovat můžete i do burzovního zlata na burze, u investičních společností, u jednotlivých bank či poradců. Novodobou možnost přináší také internet.

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA