A co platíte vy? Nájem nebo hypotéku?

Rate this post

Mnoho lidí touží po vlastním domě, nebo i bytě. Vede je k tomu prostý důvod – pocit opravdového domova, pocit, že něco patří jenom vám, pocit, že si se svými věcmi můžete dělat, co chcete.

Hans / Pixabay

Většina lidí se však stále uchyluje k možnosti placení nájmu. Zdá se jim to schůdnější, bytů s pronájmu je možná větší nabídka… Když budete důkladně hledat, narazíte na ideální byt na prodej, za který možná ve výsledku zaplatíte méně, než za pronájem, kde si nemůžete dělat věci podle svého.

Pronajímatelé na vás chtějí vydělat

Pronájem bytu je někdy nadhodnocený – spoustu pronajímatelů totiž neznají pravou cenu bytu, nebo ji nechtějí znát a nastavují nájmy, které málokdo může platit. Jde zejména o byty v centru města nebo klidných částech, kam se chce přestěhovat velké procento lidí. Na vás tak zbydou byty přijatelnější cenově, ne však vzhledově nebo lehce dostupné.

martaposemuckel / Pixabay

Hypotéka je efektivní řešení

Je pravda, že ne každý si může hypotéku dovolit. Je-li alespoň malá šance, že byste si byt nebo dům mohli koupit, popadněte ji za pačesy a nepusťte! Hypotékou si pořídíte nebo vybudujete svoje vlastní království, které budete platit. Nebudete platit nic cizího, nebudete se muset ptát pokaždé, když budete chtít vymalovat nebo zrenovovat pokoje. A když na renovace přijde, budete renovovat váš domov, ne cizí majetek.

Později možná sami vyděláte

Existuje také možnost, že za deset, dvacet let již koupený dům nebo byt nebudete potřebovat a potom se vám samotným naskytne možnost jej prodat nebo pronajmout. Tak jako tak na tom vyděláte, kdežto při stěhování z podnájmu dostanete zpět možná jen vratnou kauci a ta nedosahuje žádných velkých částek, za které byste si mohli pořídit byť část nového bydlení.

Investice do koupi vlastního bytu či domu je tedy i z dlouhodobého hlediska výhodná.

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA