Tragické pracovní úrazy a finanční odpovědnost
Existují povolání, kde hrozí maximálně pár škrábanců o papír. Jsou tu ale také zaměstnání, při kterých může dojít k úrazu, jenž vede k invaliditě, dlouhodobé nákladné rekonvalescence a v tom nejhorším případě je nehoda tak tragická, že oběť zemře. Případů končící smrtí je v České republice ročně až stovka.
Pracujete také v zaměstnání, kde riskujete své zdraví? Můžete odmítnout pracovat v obzvlášť nebezpečných podmínkách? Jak vymáhat náhradu?
Tragický rok 2015
Loňský rok je považován za tragický, neboť během něj v uplynulých třech letech zemřelo při práci nejvíce lidí, a to přesně 123. Pracovištěm, kterým se smrt při vážných úrazech nevyhýbá, jsou veřejné prostory – například silnice, sklady, staveniště. Jsou to hlavně dopravní nehody a pády z výšky, které pojišťovny řeší.
Zaměstnavatel nese odpovědnost
Stává se, že pracovník, který utrpěl smrtelný úraz, nebyl při práci dostatečně jištěn, a to hlavně v případě práce ve výškách. Je to jeho chyba a má on za úraz zodpovědnost? Ne vždy. Zaměstnavatel totiž mohl nastavit nedostačující pravidla a podmínky, které by zaměstnance dostatečně ochránily. V tomto případě je na zaměstnavateli, aby uhradil ztrátu na výdělku, bolestné, náklady spojené s léčbou.
Je však hlavně na zaměstnancích, aby nebyli lehkomyslní a odmítli pracovat v nebezpečných podmínkách. Zvláště pak když zaměstnavatel neudělá dostatečná opatření proti nehodám. Práci lze odmítnout a případ předat odpovědné osobě, která podmínky prošetří a určí verdikt, zda na danou práci stačí jištění, které je momentálně dostupné atp.
Když nestačí dobré jištění
Bohužel existují případy, kdy jištění, které se zdá být perfektní, selže. Potom se může stát úraz smrtelný nebo takový, po kterém zůstane oběť postižena. Je-li potom tato oběť například otec od rodiny, nastávají pro tuto rodinu mnohdy existenční problémy. Proto, pracujete-li ve výškách či jiných nebezpečných podmínkách, pojistěte se. Myslete dopředu.