Jak zaúčtovat letenky do firmy?

Rate this post

K některým pracovním pozicím neodmyslitelně patří i cestování. A to nejen autem a po zákoutích naší matičky země. Někdy je třeba vycestovat do zahraničí. Čas je drahý, ten pracovní doslova. Jaká firma by platila zaměstnanci za to, že pojede 24 hodin autem, benzín, stravné atd., když letadlem to zvládne třeba za 2 hodiny?

Letadlem tak nelétají lidé jen za odpočinkem a dovolenou, ale i pracovně. Na pracovní schůzky, za vzděláním, za obchodem. Může se letenka zaúčtovat do firemního účetnictví? Jak?

Co je letenka?

Letenka je doklad o sjednání přepravní smlouvy v letecké dopravě, kterým cestující prokazuje dopravci i personálu letiště své nároky ze sjednané smlouvy. Jaké? Třeba nárok na přepravu své osoby spolu se zavazadlem, konkrétní místo v letadle apod.

Zjednodušeně řečeno jde o jízdní doklad, který vydává letecká nebo cestovní agentura, případně specializovaný prodejce letenek. Můžete ji koupit osobně v papírové podobě, nebo si ji rezervovat telefonicky či přes internet.

Náš tip: Víte, že letenky rezervované elektronicky bývají levnější? I když letíte pracovně, levné letenky se vyplatí.

Jak ji zaúčtovat do firemního účtování?

Letenky a náklady na cestovné se dají zaúčtovat jako náklad jen tehdy, pokud se jednalo o pracovní cestu. Dovolenou do nákladů určitě nedáte. To si úřady pečlivě hlídají, hlavně v letním období.

Abyste letenku mohli zaúčtovat do nákladů je třeba:

  • Koupit ji na firmu (IČ, DIČ).
  • Dát ji do nákladů a účtovat ji jako služby nebo cestovné.
  • Pro jistotu doložit, že se jednalo skutečně o služební cestu – zápis z jednání, uzavřenou smlouvu, případně fotografii s tím, s kým jste jednali.
  • Letenky účtujte na účet 512

MD 512/D 211 – Jízdné všemi druhy veřejných dopravních prostředků, včetně nákladů na letenky, výdajů za autotaxi, aerotaxi, nákup předplatních jízdenek, náhrada za vlastní dopravní prostředek, stravné a nocležné při pracovních cestách – VPD.

Víte, že daňový doklad vystavený na firmu musí obsahovat i jména cestujících?

Čeká vás služební cesta v zahraničí a potřebujete zajistit letenku, ubytování, pojištění, pronájem auta a vše mít řádně zdokumentované? Vyzkoušejte aplikaci na správu pracovních cest na MOJELETUSKA.CZ!

Máte zde možnost rezervovat a zakoupit letenky, zajistit hotel i pronájem auta, porovnat ceny letenek a mnoho dalšího. Budete mít také přehled o platbách za služební cesty i informace o aktuálním stavu objednávky vaší letenky. Vyzkoušejte ji!

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA