3 tipy jak se na Vánoce finančně nezruinovat

Rate this post

Vánoce se nesou v duchu tradic, bohaté výzdoby, plného žaludku a štědré nadílky. Mimo jiné však mohou prosincové radovánky přijít početnou rodinu na víc, než je obvyklý rozpočet. Předně je potřeba si uvědomit, že Vánoce nejsou soutěž o to, kdo utratí víc peněz a nakoupí honosnější dárky. Jak tedy přinést radost do našich domovů i s minimem financí?

Vánoce

Vánoční výzdoba

Staré moudré pořekadlo praví: není vše zlato, co se třpytí. Ani vánoční výzdoba nemusí být za každou cenu samé pozlátko. Zkuste letos místo blyštivých baněk na stromeček zavěsit něco, co doma sami vyrobíte. Ozdoby mohou být slaměné, dřevěné, látkové či dary přírody. Při troše zručnosti je doma zvládnete sami vyrobit. Mnohem lépe a přirozeněji vypadají na stromečku třeba šišky nebo sušené plátky ovoce. Dají se zároveň zakomponovat společně se skořicí a vanilkou také do adventního věnce a krásně provoní domov.

Co se čokoládových figurek a dalších cukrovinek týká, jak všichni víte, Štědrého dne se stejně většinou nedočkají. Zkuste si je v kuchyni vlastnoručně připravit. Jednak budou chutnější, ale i zdravější než ty kupované. Ze stromečku však pravděpodobně zmizí během krátké chvíle.

Oblíbené domácí cukroví

Jen málokdo si dokáže představit vánoční tabuli bez tácku s cukrovím. I tady platí, že méně znamená více. Není potřeba péct pětadvacet druhů jen proto, abyste překonali švagrovou či sousedku. Zvolte pouze druhy, které víte, že se sní a nebudou strašit ve spíži do Velikonoc. Mnohem lépe uděláte, když více času věnujete rodině, než byste jej trávili u plotny. Navíc přiberete kila jen v takové míře, ve které je reálné se jich zbavit.

Vánoce

Dárečky

Přibližně od září do prosince jsou dárky nejžhavějším tématem napříč generacemi. Jaký dárek komu koupit a za kolik peněz, jsou otázky, jež přerůstají pomalu v noční můru. Nejen díky obchodním domům, reklamám a nabídkám, které na nás vykukují za každým rohem. V dospělosti již člověk ví, že to není pouze o tom, komu co Santa přinesl. Máte-li však doma malé dítě, s jistou investicí se musí počítat. Přesto není vhodné zahrnovat děti předraženými dárky, které během týdne skončí v koutě. Dětem je ideální věnovat něco, co přinese také trochu užitku. Rozhodně zapomeňte na to, že dárky nakoupíte na splátky. Možná, že byste rodině udělali radost, ale takový závazek můžete splácet i několik měsíců či let. Zeptejte se sami sebe, zda takové Vánoce pak stojí za to?

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA