Hypotéka bez dokládání příjmu
Sen o vlastním bydlení se týká pravděpodobně každého z nás. Ovšem ne každý si dovolí zcela financovat bydlení z ušetřených zdrojů. Naštěstí se však nabízí možnost financovat tento sen prostřednictvím hypotéky. Musíme ovšem věřiteli dokázat, že jsme dostatečně bonitní a pravidelné splácení nám nebude činit žádné problémy.
Zádrhel nastává v momentě, když z nějakého důvodu nemůžeme či nechceme výši příjmů doložit. I s tímto si bankovní trh poradil. Jedná se víceméně o alternativu ke klasické hypotéce. Jde o hypotéku bez nutnosti dokládat příjem a je nedílnou součástí portfolia některých bank. Příkladem budiž ČSOB, mBanka, Hypotéční banka, Equabank, a další instituce.
Kdo nejčastěji tuto hypotéku využívá
Důvodů, jež znemožňují prokázat svůj příjem, je vícero. K zájemcům o hypotéku bez dokládání příjmu patří lidé, kteří jsou buďto nově zaměstnáni nebo podnikající osoby s paušálními výdaji, jejichž opravdový příjem je výrazně vyšší než papírový. Ve jmenovaných bankách nebudou od vás požadovat, abyste předložili potvrzení o příjmu či daňové přiznání. Hypoteční úvěr bez dokládání příjmu funguje krapet jinak. Průběh vyřízení je snadnější než v případě klasické hypotéky. Vybrat si můžete navíc až z několika typů produktů – účelovým financováním, neúčelovým financováním nebo refinancováním. Obdobně jako u klasického hypotečního úvěru s doložením příjmu zvolíte výši úvěru, dobu splácení a dobu fixace i další parametry.
Dvě nevýhody, se kterými je nutné počítat
Tak jako vše má i tento typ hypotéky svá pro i proti, která je potřeba předem zvážit. První nevýhodou mohou pro vás být určitá omezení, která se liší dle vybrané instituce. Některé z bank klientům poskytují hypoteční úvěr bez dokládání příjmu pouze do určité výše LTV: odhadní ceny nemovitosti – v drtivé většině do 50 %. Druhá nevýhoda je podstatně vyšší úroková sazba. Výše hypotečního úvěru omezena však není. Neliší se tedy nijak od výše klasické hypotéky.