Éra vlastních investičních bytů je pryč, podílové fondy představují zajímavý investiční nástroj
Jak je to aktuálně s krizí bydlení v České republice? Je výhodnější si pořídit investiční byt či komerční nemovitost? Dle slov Martina Slaného, který je hlavním ekonomem Rusňákovy skupiny DRFG, jež se investičními fondy a dluhopisy dlouhodobě zabývá, je situace následující.
Je v České republice krize bydlení?
Pojem krize bydlení vzbuzuje pocit, že nemáme kde bydlet. Přitom většina z nás má aktuálně střechu nad hlavou. Otázkou však je, zda bydlíme ve vlastním a jak se postupně vyvíjejí náklady na bydlení. Skutečná krize by nastala tehdy, pokud by extrémně narůstal počet lidí bez domova. To se ale neděje.
Specifickou krizi máme, ale zejména tu vlastnického bydlení. Není to totiž o tom, že se zvyšují ceny nemovitostí samy o sobě. Spíše utíká růst cen růstu příjmů. Ekonomika v Česku od roku 2008 prakticky nerostla a poté přišel dynamický růst, který se projevil také v cenách nemovitostí.
Investiční byt versus komerční nemovitost
„Éra vlastních investičních bytů je pryč. Po započtení všech nákladů je dnes výnos takových bytů ve velkých městech 1 až 2 %. To dnes dodá jakýkoliv jiný investiční nástroj,“ říká Martin Slaný z Rusňákovy investiční skupiny DRFG.
„Komerční nemovitosti jsou mnohem zajímavější, ale zde je dostupná pro běžného člověka jen jediná cesta – skrze institucionální fondy investování, jako jsou třeba podílové fondy. I u takto konzervativních aktiv dnes lze dosáhnout na výnos až šesti procent,“ dodává.
Situace na trhu u komerčních nemovitostí z pohledu Rusňákovy skupiny DRFG
Trh komerčních nemovitostí je oproti tomu rezidenčnímu dle Rusňákovy DRFG značně diverzifikovaný.
Má tři základní sektory:
- maloobchodní prodejny a plochy,
- kancelářské prostory,
- nakonec logistiku a průmyslové stavby.
Autor: Michal Pecka