4 tipy jak se neutopit v dluzích

Rate this post

Vzít si půjčku nepředstavuje v dnešní době nic složitého. Nesjednáte-li si jí v bance, půjčí vám v nebankovním sektoru, kde mnohé společnosti nezkoumají klientovu schopnost splácet. Rovněž existují společnosti, jež neřeší zaměstnání ani špatnou platební morálku. Není se tedy čemu divit, že se nejedna rodina utápí v dluzích.

4 tipy jak se neutopit v dluzích

Soused má novou televizi, proč si jí neopatřit také? Kolegyně má nový luxusní automat na kávu – koupit se dá i na splátky. Kamarádka letos letí na dovolenou k moři, půjčka nám zprostředkuje léto snů. Dárky k vánocům, narozeninám, výročí, nové a lákavé zboží, reklamy na nízký úrok. Ovšem důsledky už mnozí nedomyslí. Mají za to, že se jich problém zadluženosti netýká. Popravdě nikdo se zdravým selským rozumem netouží spadnout na dno dluhové propasti. Kde je tedy hranice „půjčování“ si peněz? V dnešním příspěvku přinášíme rady a tipy, které vám mohou ušetřit starosti, zajistit klidnější spánek a ochránit před pádem do dluhové propasti.

Neutrácejte za zbytečnosti

Není špatné půjčit si například na zlatý šperk pro svou milou, pokud víme, že nemáme jiné finanční závazky a půjčky. Ideální je, když máme vytvořenou peněžní rezervu, pro případ nečekaných událostí. Pravděpodobně si teď kladete otázku, nač si půjčovat, když mám našetřenou rezervu. Zapamatujte si jedno psané pravidlo: nesahejte nikdy na rezervu, jestliže to není skutečně nutné. Výdaje na ochranu v péči o zdraví či zboží a služby, bez kterých nelze v běžném životě fungovat, jsou považovány za nutné. Učinit nákup šperku za tuto rezervu by však bylo nezodpovědné. Půjčka je v tomto případě menší zlo, ale jen pokud vám zbývá dost peněz na splátky a ještě odkládat bokem.

Nakupujte pouze kvalitní zboží

Potřebujete-li skutečně sáhnout po půjčce, nakupujte za ní jen kvalitní věci s prodlouženou zárukou. Jinak se může lehce stát, že budete splácet věc, která už neexistuje a uvažovat o novém úvěru na další zboží. Jedno nebudete mít ještě splacené a následovat bude další půjčka.

Nepodléhejte různým lákadlům

Nyní nemáme na mysli pouze zbytečné zboží, ale nabídky nízkého úročení a podobné reklamní triky. Většinou je takto nabízeno neprodejné či neotestované zboží. Mnohem lépe uděláte, dáte-li přednost prověřeným společnostem, kde vám spokojení zákazníci poskytnou reference. Za opěvovanou nabídkou se mnohdy ukrývá řada poplatků a podmínky, které tak výhodné už nejsou.

půjčky

Zkoumejte smlouvu a podmínky

Než uzavřete jakýkoliv úvěr, pořádně zkoumejte pokuty za nedodržení platebního termínu, smluvní podmínky, případné předčasné splácení a další. Neznalost se neomlouvá a bylo by pozdě naříkat. Jestliže nebudete čemukoliv rozumět, ihned se ptejte. Přemýšlejte hodně dopředu a neváhejte si v hlavě přehrát různé scénáře. Jedině tak lze zabránit pozdějšímu zklamání.

Rada na závěr: Určitě si nezapomeňte vést tabulku příjmu a výdajů. Pomůže vám to zpřehlednit vaší finanční situaci. Stáhnout se dá kdekoliv na internetu zdarma.

Rate this post

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA