Jak probíhá registrace národní ochranné známky?

5/5 - (1 vote)

Pokud chcete ochránit logo vaší firmy a její produkty před konkurencí, protože jsou specifické, máte možnost si nechat zaregistrovat ochrannou známku. Její vydávání má u nás na starosti Úřad průmyslového vlastnictví, na který musíte podat řádně vyplněnou přihlášku.

Úkony před podáním přihlášky

Samotné podání přihlášky je jednoduchým úkonem. Mnohem větší práce vás však čeká ještě před jejím podáním. Proto je dobré se obrátit na experty, kteří vám pomohou. Registrace ochranné známky se dá provést jednoduše, pokud se obrátíte například na službu Patentoid.cz. Ta vám pomůže ujasnit si, zda je vůbec možné daný obchodní název či logo produktu nebo firmy registrovat, čili zda už ochrannou známku nemá na totéž registrovaný jiný subjekt. Dále za vás vyřídí i další nezbytné náležitosti, které jsou před podáním přihlášky nutné.

Důležité je například se podívat do třídníku výrobků a služeb. V jeho rámci se totiž dozvíte, zda už někdo jiný nemá dané logo, symbol či třeba nápis registrovaný. Je-li tomu tak, případně jde o logo, které je zaměnitelné, bylo by podávání přihlášky zbytečné, protože by ji Úřad průmyslového vlastnictví po prozkoumání stejně zamítl. Vy byste tak přišli o drahocenný čas a také o peníze, neboť součástí podání přihlášky je i platba správního poplatku. Ten aktuálně činí 5.000 Kč.

Posouzení přihlášky k registrace vyřizuje Úřad průmyslového vlastnictví

Díky službám typu Patentoid.cz se tak vyvarujete situaci, že byste přihlášku podali ve špatné formě, případně by nebylo možné na jejím základě ochrannou známku přiznat. V každém případě, pokud již přihlášku podáte (Patentoid.cz ji podá přímo za vás, vaším jménem), očekávejte, že její posuzování zabere minimálně 6 měsíců. Právě takovouto dobu totiž Úřad zkoumá, zda je možné registraci uznat.

Ochranná známka má svůj smysl. Jedním z hlavních důvodů, proč o ní uvažovat, je ochrana vašeho podnikání. Pokud ji získáte, máte možnost se účinně bránit v případě, že vámi zaregistrované logo či nějaký jiný specifický znak produktu nebo služby zneužije jiná firma.

5/5 - (1 vote)

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA