Kapesné dětem dávejte s rozvahou, ne dle jejich přání
Už jen párkrát se děti vyspí a začne jim škola. S tím se pojí jejich větší samostatnost. Se samostatností se pojí i kapesné, které se začátkem školního roku slíbí dětem mnoho rodičů. Víte, kdy je pravá doba na kapesné? Jaká by měla být jeho výše?
Je určitě rozumné začít dítěti vysvětlovat svět financí co nejdříve. Čím dříve se naučí šetřit a přemýšlet, co si koupit, tím lépe. Nesmí se spolehnout na to, že od rodičů dostane zaplacené vše a naopak není dobré nedát mu možnost hospodařit s penězi, i když to nejsou tisíce.
Bavte se doma o penězích
Než dáte dítěti do ruky peníze, pobavte se s ním o tom, jak s nimi nakládat, na co si dát při nakupování pozor, kde peníze schovávat… Je dobré, samozřejmě úměrně k věku dítěti, mluvit i rodinném rozpočtu, aby si dítě uvědomilo hodnotu peněz. Je také dobré dát dítěti cíl, za který peníze dostane, případně slíbit větší obnos peněz za nějaký úspěch, čin. Musíte poukázat na to, že peníze nerostou na stromu ani si je doma ve sklepě nikdo netiskne – pro peníze se musí něco udělat.
Výše kapesného dle věku dítěte
Je snad jasné, že dítě v první třídě nepotřebuje dostávat sta ani tisíce a naopak je jasné, že středoškolákovi nebude stačit na týden deset korun. Jenomže univerzálně nelze říci, kolik by dítě mělo dostávat. Záleží totiž, zda si musí kupovat svačiny, mít na jízdné atp. V tom případě by měla být vyhrazena jasná hranice mezi penězi na jízdné, jídlo a penězi, které může dítě ušetřit či utratit dle své libosti.
Pokud bychom měli dát radu, je dobré začít s desetikorunou na týden – v případě první třídy. V první třídě se totiž začíná dítě seznamovat s čísly a počítat, s větším obnosem by tedy možná ani neumělo pracovat. Až dítě povyroste, zvyšte částku postupně až k 50 Kč týdně. Na druhém stupni mají děti větší požadavky, zvýšit by se mělo však s rozvahou na 200 Kč měsíčně. Středoškoláci standardně vystačí s 500 Kč na měsíc.