Doplňkové penzijní spoření – III. Pilíř, aneb vezměte svou penzi do vlastních rukou

4.9/5 - (37 votes)

Co je doplňkové penzijní spoření? Jde o formu spoření na stáří. Je podporováno státními příspěvky a s možností příspěvků od zaměstnavatele s daňovou úlevou. Jde o dobrovolnou součást důchodového systému a od r. 2013 nahrazuje původní penzijní připojištění. V čem se liší doplňkové penzijní spoření od předešlého penzijního připojištění?

Doplňkové penzijní spoření

Účastník doplňkového penzijního připojištění ovlivňuje zhodnocení svých úspor podle toho, do jakého účastnického fondu bude investovat. Nevýhodou je, že Penzijní společnost už negarantuje, že hodnota peněz neklesne. Tím však vznikla výhoda – neomezují se výnosy ze spoření.

Co spojuje penzijní spoření s penzijním připojištěním?

Možnost získání státního příspěvku v hodnotě 90 – 230 Kč měsíčně. Dále se nezměnilo využití daňových odpočtů a možnost čerpání příspěvků od zaměstnavatele.

Čím se liší účastnické fondy od původního penzijního fondu?

Hlavní rozdíl je ten, že máte možnost si vybírat mezi účastnickými fondy s odlišnou strategií investování a tuto strategii v průběhu spoření libovolně měnit. Přitom s blížícím se důchodem budou prostředky postupně přesouvány do méně rizikových fondů.

Od státu dostanete až  2760Kč státního příspěvku + daňová sleva až 3 600 Kč

Tato změna nastala v roce 2016. Zatím platilo, že o nejvyšší částku 12 000 Kč si mohl daňový základ snížit jen ten, kdo si spořil měsíčně alespoň 2000 Kč a ušetřil dříve 1800 Kč

důchod

NOVĚ BUDE MAXIMÁLNÍ ODEČITATELNÁ POLOŽKA 24 000Kč

a dosáhne na ni každý, kdo si bude spořit alespoň 3000 kč měsíčně. Takový člověk pak ročně získá maximální státní příspěvky – 2760 Kč, ale dalších 3600 korun ušetří na daních.

Další velkou výhodnou změnou je možnost si vybrat naspořené prostředky už v 60 letech. S výjimkou vyšších daňových úlev by měli všechny změny platit od ledna 2016.

4.9/5 - (37 votes)

Zapojte se do diskuse

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Půjčte si až 8 000 Kč bez poplatků a úroků již dnes! První půjčka ZDARMA